Blog Z 2 Strony: Podróże z Drugiej Strony

Dolina Yosemite: odwiedź jeden z cudów natury Yosemite National Park

Yosemite, ten okazały 'Park Narodowy w USA’, położony w stanie Kalifornia, od lat przyciąga swoim niezwykłym pięknem miliony turystów z całego świata. Jest on jednym ze 95 parków narodowych USA, a zarazem jednym z najchętniej odwiedzanych. Szczególnym magnesem jest Dolina Yosemite (Yosemite Valley), która stanowi klejnot tego parku.

Sercem kalifornijskiego parku – Dolina Yosemite

Dolina Yosemite to głęboki, granitowy kanion o powierzchni ok. 18 mil kwadratowych. Przez teren doliny przepływa rzeka Merced, tworząc najbardziej znaną część Yosemite National Park. Jest to teren o niepowtarzalnej urodzie, gdzie na każdym kroku spotkać można imponujące skały, wodospady i roślinność charakterystyczną dla gór Sierra Nevada.

Atrakcje Parku Narodowego Yosemite

Yosemite National Park słynie z wielu naturalnych atrakcji, takich jak skalne monolity, Half Dome i El Capitan, czy najwyższy wodospad w Ameryce Północnej – Wodospad Yosemite. Przy wjeździe do parku, z punktu widokowego Tunnel View, rozciąga się znakomita panorama na Dolinę Yosemite, a m.in na Half Dome, El Capitan i wodospad Bridalveil.

Yosemite i jego wodospady

W parku znajduje się wiele wodospadów, z czego najbardziej znanym i najwyższym jest Wodospad Yosemite, mierzący 739 metrów wysokości. Na terenie parku warto zobaczyć także inne wodospady, takie jak Bridalveil Fall, kaskada Vernal oraz Tenaya Creek.

Skalne giganty Yosemite

El Capitan – słynący skały monolit, jest ulubionym miejscem dla wspinaczy. Swoją sławę zawdzięcza niewiarygodnej wysokości, wynoszącej 900 metrów. Kolejnym punktem obowiązkowym jest Half Dome – granitowy kolos, którego wysokość nad poziomem doliny wynosi 1444 metry.

Historia Parku Narodowego Yosemite

Park Yosemite założono w 1890 roku, jednak tereny te były znane i zamieszkane przez tubylcze plemiona już od tysięcy lat. Yosemite National Park został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1984 roku, świadcząc o ogromnej wartości naturalnej i kulturowej tego miejsca. W wolnej encyklopedii można znaleźć wiele ciekawostek na temat tego miejsca, od jego historii po różne atrakcje turystyczne.

Na terenie parku znajduje się także znakomicie zachowany park narodowy sekwoi, gdzie rosną olbrzymie, przekraczające 2700 lat, sekwoje, w tym słynna Grizzly Giant.

Praktyczne informacje o odwiedzaniu Yosemite

Park Narodowy Yosemite otwarty jest przez cały rok, jednak ze względu na zmienne warunki pogodowe, niektóre drogi i atrakcje mogą być czasowo niedostępne. W parku dostępne są różne opcje zakwaterowania, od dzikich obozowisk po luksusowe domki i hotele. Ceny wjazdu do parku rozpoczynają się od 140 dolarów za osobę.

Zwiedzanie Yosemite to podróż pełna niesamowitych widoków i niezapomnianych doświadczeń. Skalne monolity, góry, wodospady, rzeki, lasy sekwojowe – to tylko niektóre z atrakcji, które czekają na odwiedzających. Odwiedź Dolinę Yosemite i poznaj jeden z cudów natury Yosemite National Park.

Dolina Yosemite: odwiedź jeden z cudów natury Yosemite National Park
Przewiń na górę