Blog Z 2 Strony: Podróże z Drugiej Strony

Dolina Yosemite: odwiedź jeden z cudów natury Yosemite National Park

Yosemite, ten okazały 'Park Narodowy w USA’, położony w stanie Kalifornia, od lat przyciąga swoim niezwykłym pięknem miliony turystów z całego świata. Jest on jednym ze 95 parków narodowych USA, a zarazem jednym z najchętniej odwiedzanych. Szczególnym magnesem jest Dolina Yosemite (Yosemite Valley), która stanowi klejnot tego parku.

Sercem kalifornijskiego parku – Dolina Yosemite

Dolina Yosemite to głęboki, granitowy kanion o powierzchni ok. 18 mil kwadratowych. Przez teren doliny przepływa rzeka Merced, tworząc najbardziej znaną część Yosemite National Park. Jest to teren o niepowtarzalnej urodzie, gdzie na każdym kroku spotkać można imponujące skały, wodospady i roślinność charakterystyczną dla gór Sierra Nevada.

Atrakcje Parku Narodowego Yosemite

Yosemite National Park słynie z wielu naturalnych atrakcji, takich jak skalne monolity, Half Dome i El Capitan, czy najwyższy wodospad w Ameryce Północnej – Wodospad Yosemite. Przy wjeździe do parku, z punktu widokowego Tunnel View, rozciąga się znakomita panorama na Dolinę Yosemite, a m.in na Half Dome, El Capitan i wodospad Bridalveil.

Yosemite i jego wodospady

W parku znajduje się wiele wodospadów, z czego najbardziej znanym i najwyższym jest Wodospad Yosemite, mierzący 739 metrów wysokości. Na terenie parku warto zobaczyć także inne wodospady, takie jak Bridalveil Fall, kaskada Vernal oraz Tenaya Creek.

Skalne giganty Yosemite

El Capitan – słynący skały monolit, jest ulubionym miejscem dla wspinaczy. Swoją sławę zawdzięcza niewiarygodnej wysokości, wynoszącej 900 metrów. Kolejnym punktem obowiązkowym jest Half Dome – granitowy kolos, którego wysokość nad poziomem doliny wynosi 1444 metry.

Historia Parku Narodowego Yosemite

Park Yosemite założono w 1890 roku, jednak tereny te były znane i zamieszkane przez tubylcze plemiona już od tysięcy lat. Yosemite National Park został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1984 roku, świadcząc o ogromnej wartości naturalnej i kulturowej tego miejsca. W wolnej encyklopedii można znaleźć wiele ciekawostek na temat tego miejsca, od jego historii po różne atrakcje turystyczne.

Przeczytaj także:  Pole namiotowe czy kemping? Gdzie warto zatrzymać się w Chorwacji

Na terenie parku znajduje się także znakomicie zachowany park narodowy sekwoi, gdzie rosną olbrzymie, przekraczające 2700 lat, sekwoje, w tym słynna Grizzly Giant.

Praktyczne informacje o odwiedzaniu Yosemite

Park Narodowy Yosemite otwarty jest przez cały rok, jednak ze względu na zmienne warunki pogodowe, niektóre drogi i atrakcje mogą być czasowo niedostępne. W parku dostępne są różne opcje zakwaterowania, od dzikich obozowisk po luksusowe domki i hotele. Ceny wjazdu do parku rozpoczynają się od 140 dolarów za osobę.

Zwiedzanie Yosemite to podróż pełna niesamowitych widoków i niezapomnianych doświadczeń. Skalne monolity, góry, wodospady, rzeki, lasy sekwojowe – to tylko niektóre z atrakcji, które czekają na odwiedzających. Odwiedź Dolinę Yosemite i poznaj jeden z cudów natury Yosemite National Park.

Dolina Yosemite: odwiedź jeden z cudów natury Yosemite National Park
Przewiń na górę